#32 2012-06-16 09:28:17

aucorig

Gość

Re: POGODA

Wiosna w Polsce w 2012 r. była ciepła, a w dużej części kraju średnia temperatura maja przekroczyła 15 st. C.

http://www.imgw.pl/klimat/

#33 2012-06-18 12:39:41

aucorig

Gość

Re: POGODA

#35 2012-07-11 09:46:19

aucorig

Gość

Re: POGODA

Z http://gfspl.rootnode.net/BLOG/?p=2643

W dniu wczorajszym temperatura w Ojmiakonie wzrosła do 33.1°C bijąc tym samym dotychczasowy rekord ciepła sierpnia dla tej stacji (31.4°C, 1973). Najwyższą temperaturą kiedykolwiek zanotowaną na tej stacji pozostaje +34.6°C zanotowane w zeszłym roku (28 lipca 2010).

#36 2012-07-12 12:28:43

aucorig

Gość

Re: POGODA

Chyba lipiec może nie przekroczyć 20 st. C w większej części Polski, nawet w takich miejscach jak Warszawa, Wrocław; co najwyżej gdzieś na południowym wschodzie... A pierwsza dekada była taka letnia... A teraz znowu przyszło letnie "byleco" do Polski. Zamiast przez całe lato być średnio w ciągu doby 21 -22 st. C, to pojawiają się takie dni z temperaturą 15 - 20 st. C, a więc "słabe lato".

Czy gdzieś w Polsce jest miejsce, w którym średnia temperatura najcieplejszego miesiąca wzrasta ponad 20 st. C? Czy takie miejsce jest w Niemczech? W całej Polsce lato jest na ogół "mierne", byle jakiej jakości.

Zimy niech też będą w Polsce ze średnimi temperaturami dodatnimi, z co najwyżej jedną, dwiema falami niezbyt silnych mrozów i bez śnieżyc. Dobrze byłoby, jakby średnia temperatura najchłodniejszego miesiąca w Polsce przekraczała wyraźnie 0  st. C, a najcieplejszego 20 st. C (ale bez dokuczliwych upałów, bo to przykre dla wielu ludzi, chociaż w o wiele gęściej zaludnionych rejonach na świecie temperatura regularnie przekracza 40 st. C w cieniu). Może wtedy mielibyśmy w Polsce klimat podzwrotnikowy (jak to dumnie brzmi!), a produktywność rolnictwa byłaby większa. Nie palonoby już tyle w piecu. Niech nie będzie też zbyt sucho, dobrze będzie, gdy suma opadów się zwiększy, tylko bez powodzi i podtopień. Nawałnic, huraganów, trąb powietrznych, piorunów, wichur, gradobić niech też nie będzie!

#37 2012-07-26 12:56:20

aucorig

Gość

Re: POGODA

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 … iu-klimatu

Gustlik | 2012-07-25, 21:21
Polska

Polska też skorzysta na ociepleniu klimatu. Wyobraźmy sobie, że w Polsce zapanował klimat śródziemnomorski, taki jak np. we Włoszech. Korzysta rolnictwo, istnieje możliwość upraw roślin ciepłolubnych. Pojawiają się sady z cytrusami, bananami itp. Jak grzyby po deszczu wyrastają winnice. Rozwija się turystyka, bo turyści zaczynają przyjeżdżać nad ciepły Bałtyk oraz nad nasze jeziora mając gwarantowaną letnią pogodę od kwietnia do października, zamiast jeździć np. do Chorwacji czy Włoch. W lecie dzień w dzień 35 stopni. W zimie same oszczędności i na opale i na gazie i na prądzie, bo przy jesiennej pogodzie zużycie energii jest znacznie mniejsze. Brak śniegu i mrozu sprawia, że nie niszczeją drogi, nie ma potrzeby wysyłania pługów, piaskarek itp. sprzętu, co oznacza oszczędność dla miast, gmin oraz innych zarządców dróg. Oszczędzają i gospodarstwa domowe i firmy. Minusów ocieplenia - NIE WIDZĘ. Walka z ociepleniem klimatu to podcinanie gałęzi, na której siedzimy.[

#38 2012-07-29 13:15:09

aucorig

Gość

Re: POGODA


juhas | 2012-07-29, 12:04

horror w szczecinie w 1994 r

Na razie horroru cieplarnianego ani w gdansku ani w szczecinie nie bylo ani nie widac, fale upalow trwaly tu do tej pory max 1 dzien z temp 30 i powyzej, natomiast dla porownania szczecin w roku 1994 mial az 13 dni pod rzad z temp zdecydowanie powyz 30 st, osiagajac 1 sierpnia 38 st, w tym dniu srednia dobowa wyniosla 31,1 st. To bylo dopiero lato na NW Polski oraz na pomorzu.


http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 … u-sierpnia

#39 2012-08-07 15:00:53

aucorig

Gość

Re: POGODA

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 … p-beskidow

Na Podbeskidziu w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do niezwykłego zjawiska. Wiatr halny gwałtownie podniósł tam temperaturę, która do świtu nie spadała poniżej 27 stopni.

To była jedna z najgorętszych nocy u stóp Beskidów. Z niedzieli na poniedziałek (5/6.08) z gór w kierunku dolin wiał silny wiatr osiągający w porywach 50 km/h.

Jako, że wiał z południa, mieszkańcy m.in. Bielska-Białej mieli do czynienia z halnym.

Gwałtownie osuszył on powietrze i jednocześnie błyskawicznie podniósł temperaturę.

Jeszcze w niedzielny (5.08) wieczór termometry wskazywały tam 21 stopni, jednak z każdą kolejną godziną po zachodzie słońca zamiast się ochładzać, robiło się coraz goręcej.

Po północy było już niemal tak ciepło, jak w zwyczajne letnie popołudnie. W Bielsku-Białej temperatura między godziną 2:00 a 5:00 w najlepsze osiągała 27 stopni, sprawiając, że noc ta przeszła do historii jako jedna z najgorętszych.

Wstający rano do pracy mieszkańcy Podbeskidzia nie mogli uwierzyć własnym oczom patrząc na termometr, który jeszcze przed godziną 9:00 wskazywał w głębokim cieniu aż 30 stopni.

Wczorajszy upał utrzymywał się u stóp Beskidów przez ponad 10 godzin, a więc rekordowo długo. W najgorętszym momencie, a więc między godziną 14:00 a 15:00, odnotowano 34 stopnie.

Nietypowe rzeczy z temperaturą działy się także w Zamościu, gdzie wczoraj padł historyczny rekord ciepła. Między porankiem a popołudniem różnica w temperaturze sięgnęła tam blisko 20 stopni.

Jeśli mowa o najwyższej temperaturze minimalnej zmierzonej w nocy z niedzieli na poniedziałek, to wystąpiła ona w Krośnie w woj. podkarpackim i wyniosła ona 21,2 stopnia. Upał utrzymywał się w regionie aż do godziny 20:00. www.twojapogoda.pl

Najwyższe temperatury z niedzieli na poniedziałek:

Krosno, woj. podkarpackie - 21,2 stopnia.
Bielsko-Biała, woj. śląskie - 20,4 stopnia.
Zielona Góra, woj. lubuskie - 20,1 stopnia.



http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 … i-w-cieniu

37 stopni pokazały wczoraj termometry na Lubelszczyźnie bijąc tym samym historyczny rekord ciepła dla tej części Polski. Po południu w wielu regionach kraju mieliśmy 34-35 stopni. Tak upalnie nie było do kilku lat.

Mieszkańcy wschodniej części Lubelszczyzny tak potężnego upału, jaki zdarzył się u nich wczoraj po południu, jeszcze nigdy nie doświadczyli.

Po raz pierwszy w historii pomiarów meteorologicznych w Zamościu temperatura sięgnęła 36,7 stopnia.

Ekstremalnie gorąco było również w innych regionach wschodniej i południowo-wschodniej Polski.

We Włodawie zmierzono w cieniu 36,0 stopnia, a w Sulejowie w woj. łódzkim i Tarnowie w woj. małopolskim aż 35,7 stopnia.

Wśród największych miast najgoręcej było w Rzeszowie, gdzie termometry wskazały 35,4 stopnia oraz w Kielcach, gdzie z kolei odnotowano 35,3 stopnia.

W Rzeszowie była to najwyższa temperatura przynajmniej od 30 lat. Poprzedni rekord dla tego okresu wynosił 34,5 stopnia i odnotowano go w 2005 roku. W Lublinie z kolei rekord ostatnich 30 lat wynosi 35,3 stopnia z sierpnia 1992 roku i wczoraj został zdublowany.

W każdym z tych miejsc była to jedna z najwyższych temperatur w historii pomiarów, ale rekordy nie padły. Fala tropikalnych upałów zalała większość regionów naszego kraju. 35 stopni w cieniu było w aż 7 województwach na południu, wschodzie i w centrum Polski.

Taką wartość pokazały termometry poza Rzeszowem i Kielcami także w Lublinie, Krakowie, Warszawie (34,6) i Łodzi. 34 stopnie były w Opolu i Katowicach, 33 stopnie w Toruniu, 31 stopni we Wrocławiu i Białymstoku oraz 30 stopni w Suwałkach.

W wielu regionach tak gorąco nie było od kilku lat, zwłaszcza w sierpniu. Upału nie było tylko na krańcach zachodnich i północno-zachodnich. Przykładowo w Darłówku były tylko 22 stopnie.

Nawałnice, które przetoczyły się nad Polską to właśnie efekt ścierania się ze sobą skrajnie różnych mas powietrza, upalnej (którą mieliśmy wczoraj) i dużo chłodniejszej (którą mamy dzisiaj).

Na styku obu mas w wilgotnym powietrzu formowały się olbrzymie chmury burzowe, które przyniosły takie zjawiska jak ulewny deszcz, grad i porywistym wiatr. Upalne powietrze docierało do nas aż znad zwrotnikowej części Afryki poprzez kraje południowej Europy.

Na południu i wschodzie Polski upał został dodatkowo spotęgowany przez południowy wiatr, tzw. efekt halnego. Stąd też temperatury bliskie lub przekraczające historyczne rekordy. Dodajmy, że rekord ogólnopolski ostatnich 50 lat to 39,5 stopnia odnotowany w Słubicach w 1994 roku.

#40 2012-08-08 09:31:53

aucorig

Gość

Re: POGODA

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 … nie-afryki

Niecodzienne zjawisko nawiedziło Johannesburg w południowej Afryce. Na ulice miasta spadł śnieg po raz pierwszy od 5 lat. Wcześniej białego puchu nie widziano tam przez 26 lat. Zobaczcie to na wideo.

Podczas, gdy na półkuli północnej panuje lato, to na półkuli południowej jest środek zimy.

W Republice Południowej Afryki klimat jest jednak na tyle łagodny, że prawdziwą zimę można ujrzeć niemal wyłącznie w górach.

Tam od kilku tygodni leży śnieg, które wciąż przybywa, a temperatura nocami przekracza minus 10 stopni.

Tymczasem na nizinach i wyżynach mimo nocnych i porannych chłodów na białe krajobrazy nie ma co liczyć. Jak się okazuje, czasem zdarzają się wyjątki.

Z takim właśnie zjawiskiem mieli do czynienia mieszkańcy Johannesburgu, jednego z największych miast południowej Afryki. Po raz pierwszy od 5 lat sypnęło tam śniegiem.

Zaskoczenie było tak duże, ponieważ śnieg występuje tam niezwykle rzadko. Przed 2007 rokiem nie pojawiał się on aż przez 26 lat, a dokładnie od 11 września 1981 roku.

Biały puch spowodował spore zamieszczanie, ponieważ na drogach zrobiło się ślisko i doszło do większej niż zazwyczaj liczby stłuczek i kolizji. Zamknięto główną drogę łączącą Johannesburg z portowym Durbanem.

Jednak na przeważającym obszarze miasta płatki po kontakcie z powierzchnią ziemi natychmiast ulegały roztopieniu, a więc nie można było ulepić bałwana. Inaczej było na wyżej położonych terenach, tam śnieg utrzymał się dłużej, a sceneria przypominała prawdziwą zimę, zwłaszcza, że dzieci włożyły czapki, szaliki i rękawiczki.

Mieszkańców robiących sobie pamiątkowe zdjęcia ze śniegiem nie brakowało. Młodsi mieszkańcy, których 5 lat temu w Johannesburgu nie było, śnieg widzą po raz pierwszy w życiu. Jak podają południowoafrykańscy meteorolodzy, w Johannesburgu w ciągu ostatnich 103 lat odnotowano "tylko" 22 opady śniegu.

Na wybrzeżach oceanu szaleje silny sztorm, który jest związany z przechodzącym nad regionem niżem. To właśnie on ściągnął z południa bardzo zimne, wręcz mroźne powietrze znad obszarów Antarktyki. Zimowa aura nie potrwa długo, gdyż już jutro znacząco się ociepli, a w kolejnych dniach powróci wiosenna pogoda.

W Johannesburgu już jutro będzie 25 stopni, a pod koniec tygodnia nawet 20 stopni przy niebie zupełnie wolnym od chmur. Tak olbrzymie skoki temperatury o tej porze roku nie są niczym nadzwyczajnym. Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądał krótki, ale niecodzienny powiew zimy. www.twojapogoda.pl

#41 2012-10-29 10:16:31

aucorig

Gość

Re: POGODA

Rekordu chyba nie ma (-16 st. było przy gruncie, nei 2 m nad ziemią).

W Warszawie przy gruncie aż -7 st., więc cieplej niż na wsi na wysokości ok. 2m. W śródmieściu Warszawy temperatura na wys. 2 m mogła być nieznacznie poniżej 0 st.C. Na Okęciu było chyba chłodniej niż -6 st.C, co jest czymś bardzo rzadkim o tej porze roku. Już kolejny dzień termicznej zimy w Warszawie.

Ale i w Chicago 7.04.2012 r. była podobna sytuacja - zima termiczna, średnia dobowa około -3 st.C, a maksymalna wysokość Słońca (ok. 55 stopni) była tam chyba o 30 stopni większa niż obecnie w Warszawie, dzień był też znacznie dłuższy,a mimo to temperatura maksymalna wyniosła około 0 st. C (miminalnie nieco ponad -6 st). Tam chyba wahania temperatury są większe niż w Polsce, ale i lato jest produktywniejsze.

#42 2012-10-29 10:20:18

aucorig

Gość

Re: POGODA

A w 2007 r. w Chicago było chyba termiczne lato z temperaturami średnim dobowymi chba nawet ponad 20 st. C w MARCU, a na początku kwietnia przyszła ZIMA. Na szczęście Polsce takie złośliwe wahania temperatury nie grożą. Za łągodne masy powietrza w okolicy - tam na południe (ok. 1000 km) są rejony w zasadzie tropikalne, a 1000 m na północ niemal arktyczne, więc różnica jest znaczna. Polska ma i tak łagodną zimę jak na swoją szerokość geograficzną, nawet Suwalszczyzna...

#43 2012-11-03 08:51:33

aucorig

Gość

Re: POGODA

Niechaj w Polsce w ogóle nie będzie dni z ujemnymi temperaturami, średnimi poniżej normy wieloletniej. Nie ma na świecie kraju o większej liczbie ludności niż Polska, który miałby chłodniejszy kilmat w najcieplejszym swoim punkcie!

W POLSCE PALMY NIE UROSNĄ A NA NIEKTÓRYCH FRAGMENTACH POŁUDNIOWYCH WYBRZEŻY ROSJI I UKRAINY JUŻ TAK, ŚREDNIE TEMPERATURY ZNACZNIE PRZEKRACZAJĄ TAM 0 ST. W NAJCHŁODNIEJSZYM MIESIĄCU (SOCZI, JAŁTA), W ZACHODNICH NIEMCZECH JEST ZNACZNIE CIEPLEJ NIŻ W POLSCE. POLSKA MA BARDZO ROZCZAROWUJĄCY KLIMAT.

Można więc (nieco żartem) powiedzeić, ze gdy komuś nie podobają się temperatury poniżej normy wieloletniej w Polsce, to niech sobie ucieka na Syberię... Wielka Brytania ma najbardziej wysunięty na południe punkt położony bliżej bieguna północnego niż Polska, ale w najcieplejszych miejscach jej terytorium średnia temperatura najchłodniejszego miesiąca znacznie przekracza 5 st. C, a więc cieplej niż w Szanghaju (ok. 32 N) w styczniu. Nawet w znanej z mrozów Kanadzie temperatury najchłdniejszego miesiąca znacznie przekraczają 0 na SW kraju, a w Polsce co najwyżej średnia może wzrastać minimalnie powyżej 0 dla krańców NW (jak Świnoujście). Ale Kanada, Rosja, Ukraina mają tereny ze średnią temperaturą najcieplejszego miesiąca wyraźnie przekraczającą 20 st. C, a Polska - nie (Wikipedia podaje 20,1 w lipcu dla Poznania i Rzeszowa, ale to chyba z ostatnich lat, nie z trzydziestolecia). Na pocieszenie można dodać, że na nizinnym terenie w NE Chinach na szer. geogr. ok. 45 N średnia temperatura stycznia wynosi ok. -15 st. C, a więc wyraźnie mniej niż w Moskwie. To bardzo ciekawy ewenement, a budują tam metropolie większe niż Warszawa. W Europie na podobnych szerokościach to chyba i palmy mogą wyrosnąć.

Chce wam się zakładać mnóstwo ubrań i spalać tony węgla, miłośnicy chłodu...

#44 2012-11-05 12:39:45

aucorig

Gość

Re: POGODA

Ocieplenie w krainie mrozu?

62°02′N 129°44′E

With an extreme subarctic climate (Köppen climate classification Dfd), Yakutsk has the coldest winter temperatures for any city, though not for any inhabited place, on Earth. Average monthly temperatures range from +19.5 °C (67.10 °F) in July to −38.6 °C (−37.5 °F) in January,


Rekord listopada 3,1 st. C, accuweather podaje 4 st. C (3,5 - 4,5) 1.11.2012, a więc pobity został rekord z tabeli w angielskiej wikipedii. Od 13 do 18 czerwca 2012 temperatura maksymalna przekraczała 30 st.C, 18.06.2012 - ok. 34 st. C; to nawet w Warszawie bardzo rzadko się zdarza, fala upałów na początku sierpnia, 22 dni miały 2 2012 wpisane temperaturę maksymalną 30 - 34 st.C, chyba więcj niż Warszawa; zimą średnia temperatura miesiąca -37,5 st. C w styczniu. Nawet na Syberii nie uciekniemy przed upałem... W niektórych miejscach przy równiku nie było tak ciepło...

#45 2012-11-05 12:43:57

aucorig

Gość

Re: POGODA

W środku lipca 2011 r. w Jakucku były straszliwe... upały. Przez kilka dni maksymalna temperatura nie spadała poniżej ok. 35 st. C, a raz było nawet co najmniej nienotowane w Warszawie 37,5 st. C! W danych accuweather też są takie informacje. Dziwne, że Warszawa nie potrafi prześcignąć tak chłodnego miasta pod względem maksymalnej temperatury. Może to i dobrze.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
berlin-hotel.pl Hotely Německo noclegi ciechocinek montaż klimatyzacji warszawa